Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Araç Yazılı Nedir?

Otomobil üreticileri bir otomobilin sınırlarını belirlerken gerek yakıt sarfiyatı, gerekse o ülkelerdeki kurallara bakarak aracın dinamik özelliklerini belirlerler. Buna istinaden otomobiller son sınırlarında kullanılamaz. Fabrikadan çıkmadan önce aracın sahip olduğu son hız ve tork gücü düşürülür. Bu hem güvenlik hem de mali kaygılar tarafından yapılır. Fakat sürücüler bu durumu istedikleri zaman değiştirebilmektedir. Araçlarının yeniden yazılımlanması ile birlikte aracın sahip olduğu son hız ve tork miktarı artırılabilir.


Araç yazılımlama işlemine chip tuning adı verilmektedir. Tuningleme işleminde aracın ateşlemeyi sağlayan ECO’nun bilgileri alan kısmı olan chiplerin ve işletim sisteminin değiştirilme işlemidir. Chip tuning işlemi ile araçların motorlarının sahip olduğu gücü artırarak araçtan daha fazla performans almayı sağlar. Chiplerin sahip olduğu araç bilgilerinin bir yazılım ile güncellenerek performans istenilen seviyeye çekmeye çekilir. Chip tuning işlemi ile chipler güncellenemez ise araca yeni bir chip takılması gerekmektedir. Bu yüzden aracınıza yazılım attırmak istiyorsanız chiplerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Chip tuning işlemi benzinli ve dizel motorlu araçlara sorunsuzca uygulanabilmektedir. Yazılım atmadan sonra araç daha fazla hızlanmaya ve daha az yakıt sarfiyatına kavuşur. Standart gücünün %15 i kadar fazla bir güce sahip olur ve yaklaşık %10 daha az yakıt yakar. Tuning işlemi 3 aşamada yapılmaktadır. Birinci aşamada aracın mevcut yazılımı bilgisayara kopyalanır. Daha sonraki aşamada bu yazılımın gerekli görülen yerlerinde güncellemeler yapılır. Güncelleme sağlanamaz ise yeni bir yazılım atılır. Daha sonra düzenlenen bu yazılım tekrar araca yüklenir ve araç yeni halini alır.

Araç Yazılımı Nedir
Araç Yazılımı

Chip tuningleme ile araç daha performanslı olarak kullanılabilir. Fakat unutulmaması gereken nokta tuning işlemi ile aracın bakımlarının aksatılmaması gerektiğidir. Daha fazla güç daha fazla hız demektir. Güvenliği elden bırakmamak için bu gücü dizginleyecek tekerlek ve fren sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Araç bakımlarının tam olarak yapılıp hiçbir aksaklığın kalmaması gerekmektedir.

Chip tuning işlemi elektronik beyinli tüm araçlara uygulanabilmektedir. Benzinli veya dizel motor fark etmeksizin işlem yapılmaktadır. Ayrıca halk arasında dolaşan yazılım motor ömründen yer kavramı bu işin iyi bir usta tarafından yapılması durumunda hiçbir sorun çıkarmaz. İşinin ehli bir yazılım uzmanı sayesinde araca uygun bir yazılım kullanılarak zaten araçta bulunana fakat gizli kalmış güç açığa çıkartılır. Düzgün yapıldığı takdirde hiçbir zararının olmadığı aksine sürücü dostu olduğu kanıtlanan bir gerçektir. Chip tuning sayesinde araca fazladan bir güç kazandırılıyor ve araç eskisinden daha az yakıtla bu gücü açığa çıkarıyor. Chip tuning işlemi her araca arklı bir fiyata yapılsa da ortalama 3000 ile 10000 TL aralığına mal olmaktadır. Araca en uygun işlemi işinin ehli biri tarafından yaptırmak aracınıza değer katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!