Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Araç Kaplama Nedir?

Araçlar yıllar geçtikçe güneş ve dış hava şartlarından dolayı ilk gün ki parlak ve güzel renklerinde durmazlar. Rengi solan ve güneş yanığı meydana gelen araçlar dışarıdan eskisi gibi çekici görünmez. Bu durum hem araç sahibini üzer hem de aracın ikinci el satış fiyatını düşürür. Aracınızın ilk gün ki görüntüsünü korumak isteyen kişiler araçlarına kaplama yaptırarak hem istedikleri rengi boya vb. aracın fiyatını düşürecek şekilde bir şey yaptırmadan yapabiliyor hem de aracın orijinal rengini kaplamanın altında koruma altına alıyor. Kaplama çıkarıldıktan sonra aracın boyası ilk gün ki gibi ortaya çıkmaktadır.

Araç Kaplama
Araç Kaplama

Araç kaplama, istediğiniz rengi ve deseni aracın üzerine yapıştırma ile yapılan bir çeşit boya koruma yöntemidir. Kaplama istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz bir üründür. Hem göze hitap etmesi hem de aracın orijinal renginin kaplamanın altında korumaya alınması ile aracın değerini düşürmeyen bir işlemdir. Araç kaplama fiyatı, aracı tamamen boyanması için gereken fiyattan daha düşük bir miktara yapılmaktadır. Böylece kaplama ile hem aracın kendi rengi korunur hem de aracın değer kaybı yaşaması engellenmiş olur.

Araç kaplama işlemi aracın dış kısmını oluşturan kaporta adı verilen yerde uygulanır. Kaplama işlemi kendiliğinde yapışkanlı olan folyo ile yapılır. Folyonun düzgün yapıştırılması için çıkarılması gereken parçalar araç üzerinde sökülür. Folyo tam boy olarak bütünlük bozulmadan kaportaya yapıştırılır. Sökülmesi gereken parçalar; far, çıta, anten, kapı kolları gibi şekli düz olmayan parçalardır. Bu parçaların kenarlarına yapıştırılması gereken folyo işlemi de tamamlandıktan sonra parçalar tekrar araç üzerine yerlerine takılır.

Araç Kaplama
Araç Kaplama

Folyolar  mat, parlak, metalik, krom, kadife gibi çeşitlere ayrılırlar. Her malın iyisi ve kötüsü olacağı gibi bilindik folyonun da kaliteli olanı aracınıza yapışmanızda fayda vardır. Aksi halde kısa sürede rengini yitiren folyolar ile sürekli folyo değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca folyo sökümleri kalitesiz ürün kullanımında bir hayli zor olmaktadır. Folyo çıkarılırken kalitesiz ürünlerde aracın boyasını da kaldırmaktadır. Bu gibi durumları yaşamamanız için folyoların kaliteli olanlarını tercih edin. Kaplama yaptıracağınız firmanın daha önceki referanslarına göz atın ve mutlaka işle sonunda garanti ve fatura isteyin. Böylece yaşanılabilecek herhangi bir olumsuz durumda karşınızda bir muhatap bulabilirisiniz.

Araç Kaplama
Araç Kaplama

Araç kaplama yapıldıktan sonra mutlaka yeni rengin ruhsata işletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde araç çevirmede ceza yiyecektir ayrıca muayeden de geçemez.

Araç kaplama fiyatları aracın boyutuna ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama olarak sedan ve hatchback otomobillerde 1500 TL den başlayan fiyatlarla, SUV otomobillerde 2500 TL den başlayan fiyatlarla ve daha büyük boyutta olan otomobillerde 4000 ve üzeri fiyatlara yapılmaktadır.

Araç Kaplama Nedir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!