Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Araç İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Araçlarıma nasıl bakarsak bakalım bir süre sonra doğal olarak için ve dış etmenlerden kaynaklanan kirlenmeler yaşanacaktır. Yolculuk sırasında yenilen yiyecek ve içecekler ayrıca ayakkabılarımızın altından gelen kirler ve dışarıdan pencereden giren tozlar aracın içinin kirlenmesine neden olmaktadır. Kirli araçta birçok mikrop ve bakteri bulunmaktadır. Bu da insan sağlığına büyük zarar vermektedir.  Özellikle küçük çocuk sahibi ailelerin araçlarının bu durumda olması bebekler için daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu gibi istenmeyen durumların yaşanmaması için aracımızın içerisine gerekli önemi göstermeli araç içinin temizliğine dikkat etmeliyiz.

Araç içinin temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bunların en başında ev için üretilmiş kimyasal temizleyicilerin araçta kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü ev için üretilen kimyasal temizleyiciler aracınızın iç döşemelerine zarar verebilir. Mermer ve parke için derinlemesine temizlik için üretilen bu kimyasallar aracın plastik aksamına solmasına neden olabilir. Bu yüzden araç içi temizliği yapılırken araçlar için özel olarak üretilmiş temizleyiciler kullanılması gerekmektedir. Ayrıca otomobilin içi ev kadar büyük bir hacme sahip değildir. Kullanılan kimyasalların uzun süre arabanın içerisindeki kokusunu uzaklaştıramayacağınız için bu kimyasalları uzun bir süre soluyacaksınız. Buda insan sağlığına büyük zarar vermektedir.

Araç İç Temizliği
Araç İç Temizliği

Araç içi temizliği yapılırken öncelikle paspasların temizliği yapılmalıdır. Araç içerisinden çıkarılan paspaslar iyice silkelenip üzerindeki kir ve tozların çıkması sağlanır. Daha sonra köpüklü su ile iyice yıkanarak temizlenir. Daha sonra kurumaya bırakılan pasların tamamen kuruduktan sonra araç içine yerine koyulmalıdır. Tamamen kurumamış paspasların araç içine koyulması araçta rutubet kokusunun yayılmasına neden olabilir.

Paspas temizliğinden sonra aracın içinin iyi bir süpürge ile süpürülmesi gerekmektedir. Araç içi süpürülürken öncelikle yüksek bölgelerden başlanılması daha iyi bir temizlik yapılmasını sağlar. Bu yüzden süpürmeye koltuk sırtlarından başlanılmalıdır. Daha sonra koltuk oturma kısımları ve yer döşemelerinin süpürülmesi gerekmektedir.  Süpürge uçları ile ulaşılması zor olan küçük ve dar bölgelerin temizlenmesi sağlanılmalıdır.

Araç İç Temizliği
Araç İç Temizliği

Aracın içinin süpürülmesinden sonra döşemelerin temizlenmesi gerekmektedir. Döşemeler deri ve kumaş olarak 2 çeşittir. Deri ve kumaş için ayrı bir temizleme işlemi yapılması gerekmektedir. Deri döşeme için ; deri temizleme spreyi sıkıldıktan sonra yumuşak bir bezle silinmesi gerekmektedir. Tüm kirlerin çıktığından emin olunduktan ise deri bakımı yapılması gerekmektedir. Deri bakımı ile derinin ömrü uzar ve çıkan gıcırtı sesi azalır. Kumaş temizliği ise temizleme sıvısının kumaşın üzerine püskürtülmesi ile birlikte yapılır. Daha sonra sert bir fırça veya bez yardımıyla yüzeyler ovulmalıdır. Döşemelerin temizlik maddelerini marketlerde ve internet sitelerinde bulmak mümkündür.

Kapı içleri, gözler ve plastik kısımların temizliğinde ise temizleme sıvısının püskürtülmesi ile birlikte bir süre beklenir. Daha sonra yumuşak bir bezle bu bölgeler temizlenir. Temizleme işlemi sırasında elektronik kısımlara sıvı teması yapılmamasına özen gösterilmelidir.

Araç İç Temizliği
Araç İç Temizliği

En son temizlik adımı olarak havalandırma kanallarının temizliği kaldı. Havalandırma kanallarının temizliği ile birlikte tozun ciğerlerimize dolmasını engellemiş oluruz. Havalandırma kanallarının temizliği klimanın son seviyede çalıştırılması ile birlikte olmaktadır. Klima çalışırken ince bir fırça yardımı ile kanalların temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Tüm bu işlemleri eksiksiz yerine getirdiğinizde aracın iç temizliğini tam anlamıyla yapmış oluyorsunuz. Böylece hem daha temiz bir aracınız oluyor hem de araçtan kaynaklanan bir sağlık sorunu yaşamanız ihtimalini düşürüyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!