Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Araç Camları Neden Buğulanır?

Yolda ilerlerken sürücülerin görüş alanı dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıdır. İyi bir görüş alanı sürücünün yola hakim olmasını dolayısıyla güvenli bir şekilde gideceği yere ulaşmasını sağlar. Görüş alanını kısıtlayacak ve sürüşü zora sokacak her şeyin kaldırılması ve sürücünün etrafını sağlıklı bir şekilde görmesini sağlamalıyız. Araç camlarının dışında oluşan toz, kir ve yağmur suyu görüşü kısıtladığı gibi içeride oluşan buğu da sürücülerin görüş alanını kısıtlayan etmenlerden biridir.

Özellikle zorlu kış aylarında camlarda oluşan buğu yolculuğun tehlikeli olmasını sağlamaktadır. Tüm araç camlarında oluşan buğu görüşü kısıtlar ve dikkati dağıtır. Buğu, dışarıdaki hava soğuk içerideki hava sıcakken hava ile temas eden yüzeylerde yani camlarda oluşur. İki ortam arasında sıcaklık farkı yükseldikçe ortamlar arasındaki yüzeyde buğu oluşmaktadır. Bu yüzden camlarda oluşan buğu genellikle soğuk kış aylarında görülmektedir. Fakat yazın dışarısı sıcak aracın içi klimadan dolayı soğuksa camlarda sıcaklık farkından dolayı gene buğu oluşur. Buğu tüm araç camlarında oluşabilirken genellikle ön camda oluşur. Cam yüzeyinde oluşan buğu ile cam özelliğini kaybeder dışarısı görülmez ve kaza yapma olasılığı artar.

Buğulu Araç Camı
Buğulu Araç Camı

Araç camlarında buğu oluşmasını engellemek ve güvenli bir sürüş sağlamak için yapılması gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Camların temizliğine önem göstererek buğu oluşumu bir nebze olsun engellenebilir. Camın iç ve dış taraftan tamamen temizlenmesi ile birlikte camda buğu oluşumu engellenebilir.

Camlarda buğu oluşumunu engellemek için oto marketlerde satılan buğu oluşumunu engelleyen spreyler bulunmaktadır. Temiz cam üzerine birkaç fıs sprey sıkılırsa 3 4 güne kadar buğu oluşumu engellenmiş olur.

Buğu oluşumu yüzeylerde oluşan sıcaklık farkından kaynaklanmaktadır. Eğer iç ve dış ortam arasındaki sıcaklık dengesi sağlanırsa buğu oluşumu engellenir. Araç içerisinin optimum sıcaklık dengesini 20-24° aralığında tutulması sağlanabilirse camlarda buğu oluşumu engellenir.

Ayrıca araç içerisinde bulunan kokular cama yapışarak buğu oluşmasına neden olur. Bu yüzden mümkün olduğunca aracın içerisinde koku bulundurulmaması gerekmektedir.

Buğulu Araç Camı
Buğulu Araç Camı

Camlarda oluşan buğuların giderilmesi için yapılması gerekenler ise farklıdır. Buğuların ne zaman oluşacağı tahmin edilemez. Bu yüzden her an buğulanmaya karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Yolda ilerlerken camlarınızda buğu oluşmuşsa eğer camların hafifçe açılması ile dış havayla iç havanın etkileşip sıcaklık farkının azaltılması sağlanır.

Camlarınızdaki buğulanma geçmediyse eğer klimanızı çalıştırmanız gerektirmektedir. Klimadan çıkan hava camların buğusunu çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!