Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Araç Bakımı Nedir?

Otomobiller artık bizi bir yerden bir yere taşıyan bir araç değil ailemizden biri konumuna gelmiştir. Aile bireylerimizin hastalandıklarında doktora gittiği gibi otomobilimizde arıza yaptığında sanayiye gitmesi gerekmektedir. Fakat hastalanmadan önce nasıl önlemlerimizi alıp hastalığa davetiye çıkarmıyorsak aracımızın da arıza yapmadan önce önlemlerini alınması gerekmektedir. Alınacak bu önlemlere bakım denir

Bakım, otomobilin parçalarının belirli aralıklarla kontrol edilerek sorun çıkarmadan arızayı erken tespit edilmesi işlemine denir. Düzenli yapılan bakım ile otomobil sadece arıza yapmamakla kalmaz aynı zamanda performansını da korur. Aracımıza bakım yaptırmak sadece otomobil için önemli değil, sürüş ve yaya güvenliği içinde büyük önem arz etmektedir. Bakımlı olan aracın kullanım ömrü uzamaktadır. Yıpranan parçaların değiştirilmesi ile birlikte herhangi bir arıza anında kısa sürede diğer parçalar yenilenebilmektedir.

Araç Bakımı Nedir
Araç Bakımı

Bakım, aracın yaşına ve kilometresine göre değişiklik göstermektedir. Fakat genelde kullanıcılar araç bakımını araçlarını yakıt cinsine göre belirlemişlerdir. Benzinli araçlarda ortalama 15 bin kilometrede bir yapılması gereken periyodik bakım dizel araçlarda 10 bin kilometrede bir olarak belirlenmiştir. Bazı bakım firmaları araçların yakıta veya modeline göre değil bakım çizelgesine göre bakım yapılmasını önermektedir. Buna göre araçlar 1 1,5 yılda bir periyodik bakıma girmelidir.

Bakım yaptırmak için firmalara gittiğinizde sürücülere bir araç bakım çizelgesi verilmektedir. Bu çizelgede bulunan; aracın kilometresi, değişen parçaları, araç içerisinde görülen sorunlar gibi aracı tüm özellikleri not altına alınmaktadır. Bakım sırasında burada verilen hususlar dikkate alınarak aracın en optimum düzeyde tutulması sağlanmaktadır.

Araç Bakımı Nedir
Araç Bakımı

Otomobil periyodik bakımları, araçların modeline ve yapılan kilometreye göre farklılık göstermektedir. Fakat en temel bakım olan standart bakımda ilk öncelik motor ve parçalarıdır. Aracın hayati öneme sahip parçası olan motorun parçalarından; hava filtresi, motor yağları, yağ filtresi gibi parçalar değiştirilmektedir. Motora antifriz ve su takviyesi yapılıp tüm kontroller yapılınca motor kısmının bakımı sağlanmış olmaktadır. Periyodik bakım sürecinde aracın; şase, kaporta, ön takım, direksiyon, far ve frenler kontrol edilip gerekli görülmesi halinde değiştiriliyor. Daha sonra tekerlek ve bağlı uzuvlar kontrol edilerek bakım sonlandırılmış olmaktadır.

Periyodik bakım sonunda araçta yapılan değişikliklerin listelendiği bir belge verilmektedir. Bu belgede değişen veya onarılan parçaların listesi ve fiyatları yer almaktadır. Bu listeden detaylı bakım sürecine ulaşabilirsiniz. Araç bakım fiyatları aracın modeline ve yılına göre değişiklik gösterse de ortalama 200 ile 3000 TL aralıklarına standart periyodik bakımı yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!