Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Arabadaki Lastik Üzerindeki Yazıların Anlamları

Lastik, içerisinde hava bulunan kauçuk ve plastikten yapılmış janta bağlanan ve aracın yolla temas etmesini ve ilerlemesini sağlayan bir otomobil parçasıdır. Kış ve yaz olmak üzere 2 çeşit bulunan lastikleri daha da özelleştirmek gerekirse çeşitli özel amaçlara göre de değişikler göstermektedir. Örneğin hızlı spor otomobillerinde, ağır arazi şartlarında ilerleyen araçlarda yada çamur ve buz gibi yerlerde ilerlemek için değişik özelliklere sahip otomobil lastikleri kullanılmaktadır. Bu lastiklerin hangi amaçlara uygun olduğunu gösteren yazılar lastik üzerine yazılmıştır. Lastik üzerinde özelliklerin yazdığı kısım haricinde lastiğin üretildiği tarih de yazılmaktadır.

Lastikteki Yazıların Anlamları
Lastikteki Yazıların Anlamları

Lastik üzerinde çeşitli özeliklerini gösteren yazılar mevcuttur. Lastiğe ilk bakıldığı anda lastiğin markasını ve modelini gösteren yazı dikkati çekmektedir. Daha sonra lastiğin boy ölçülerinin yer aldığı kısım bulunmaktadır. Örneğin; 175 65 R14 82T yazısı lastiğin tüm özelliklerini belirtmektedir.

Baş kısımda bulunan 175 yazan kısım lastiğin taban genişliğini göstermektedir. Burada milimetrik ölçü birimi kullanılmaktadır.

Daha sonra 65 ile gösterilen kısımda yanak yüksekliğinin lastik taban genişliğine göre oranını gösteren kısım bulunmaktadır. Bu kısımda belirtilen 65 harfleri %65 anlamına gelmektedir.

R ile gösterilen kısmın anlamı lastiğin telli olduğunu belirtmektedir. Radial kelimesinden R harfi gelmektedir.

14 ile belirtilen kısımda jantın ölçüsü gösterilmektedir. Bu aracın jantı 14 inç anlamına gelir. Aynı zamanda lastiğin iç çapını da gösterir. Bir inç 25.4 mm uzunluğa tekabül etmektedir.

82 ile belirtilen kısımda lastiğin taşıyabileceği yük endeksi belirtilmektedir. Burada yer alan rakamlar ile 1 lastiğin taşıyabileceği yük miktarı belirtilmiştir. Bu rakamları ortalama 5.8 ile çarparak 1 lastiğin taşıyabileceği yük miktarı belirtilmiş olur. 82*508:475 kg olarak hesaplanabilir.

Lastik Yük Endeksi Nedir
Lastik Yük Endeksi

T ile gösterilen kısımda lastiğin hız sınıfı yer almaktadır. T ile belirtilen sınıfta yaklaşık 190 km\saat hıza kadar bu lastiğin güvenli bir şekilde kullanılabileceğinin göstermektedir.

...

Ayrıca lastik üzerinde bulunan bir kabarma ile lastiğin aşınma miktarı belirlenebilir. Lastiğin tabanı aşınıp bu aşınma çizgisine geldiğinde lastiğin ömrü bitmiş demektir. Bu çizgiye geldikten sonra lastiğin değiştirilmesi gerekmektedir.

Lastik üzerinde belirtilen özelliklerin yanı sıra lastiğin üretim tarihi de yazmaktadır. Ortalama lastik raf ömrü 2 yıl olarak belirtilmiştir. Yeni lastik alımlarınızda bu lastik üretim tarihine bakılması gerekmektedir.Lastik üzerinde 4 rakamla gösterilen lastik üretim tarihine ulaşılabilir. Örneğin lastik üzerinde 1204 sayısını görüyorsanız lastiğiniz 2004 yılının 12. haftası üretilmiş anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!