Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Araba Aynaları Ne İşe Yarar?

Otomobille yolda ilerlerken önümüzde var olan nesneleri algılarız. Gözümüz ön tarafımızda akan hayatı algılayarak beynimize gönderir ona göre aracı yönlendiririz. Peki biz öne doğru giderken yanda ve arkada neler olmaktadır? Orada var olan nesneler nasıl görülebilir? Otomobilime sadece ön taraftan herhangi bir nesne yaklaşmayabilir. Biz yolda ilerlerken arkamızda ve yan taraflarımızda da hayat devam etmektedir. Otomobili ona göre yönlendirmeliyiz. Yan ve arka tarafı biz otomobille giderken kontrol etmemizi araç aynaları sağlamaktadır. Araç aynaları dikiz ve yan aylar olma üzere 2 çeşittir.

Araç aynaları sürüş güvenliği etkileyen en önemli unsurlardır. Arka ve yan tarafla otomobil arasındaki bağlantıyı araç aynaları sağlamaktadır. Araç üzerinde arka tarafı görmemizi sağlayan dikiz aynası ve sağ ve tarafı görmemizi sağlayan yan aynalar bulunmaktadır.

Yan Ayna Nedir
Yan Ayna

 Dikiz aynası, sürücünü arka tarafı net bir şekilde görebilmesi ve gerek trafikte gerekse park esnasında arka tarafta bulunan nesneleri fark etmesini sağlayan araç parçasıdır. Dikdörtgen şeklinde olan ve yön değişimi yapılabilen dikiz aynası düzgün bir şekilde ayarlanarak güvenli bir sürüş sağlanabilir. Dikiz aynası ayarı yapılırken arka camın net bir şekilde görülebilmesine dikkat edilmelidir. Sürücü tek bir hareketle arkada akan trafiği net bir şekilde görüp aracı ona göre yönlendirmelidir. Dikiz aynası ayarı yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta arka  cam önünde görüşü kısıtlayacak herhangi bir nesne bırakılmamasıdır. Sürücü oturuş pozisyonda ve eller direksiyonda iken dikiz aynası ayarı yapılmalıdır. Özellikle karanlık gece sürüşlerinde çok işe yarayan dikiz aynası arkadaki sürücülerin far ışıkları direkt olarak sürücünün gözüne aktarabilir. Bu durumun önüne geçilmesi için gece sürüşlerinde dikiz aynasının biraz yukarı tarafa doğru kaldırılması ile yansıma sorunu çözülecektir.

Sürücüler trafikte şerit değişimi yaparken yan aynalara ihtiyaç duyarlar. Yan aynalar, sağ ve sol tarafta olmak üzere 2 çeşittir.Sağ ve sol taraftan akan trafiğin kontrolü için kullanılmaktadır. Eski zamanlarda araç teknolojileri ve sürüş kurallarının gelişmediği zamanlarda araçlarda sağ yan ayna yoktu. Sürücüler sağ taraftaki hareketleri dikiz aynası vasıtası ile birlikte görebilmekteydi. Fakat sürüş güvenliği artırmak adına sağ ayna kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Dikiz Aynası Nedir
Dikiz Aynası

Yan aynaların ayarı yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta sürücünün görüş alanını genişletmektedir. Yan ayna ayarı kendi aracınız görmeden sadece aracınızın sağ ve sol tarafını görebileceğiniz geniş bir açıda yapılmalıdır. Sürücülerin ayna ayarı yaparken yanlışların başında yan aynalarda kendi araçlarının arka kısmını görecek şekilde ayar yapmalarıdır. Bu sürücünün görüş alanını kısıtlayacak bir harekettir. Yan ayna ayarı yapıldıktan sonra sol ve sağ tarafta kendi aracınızı hafif bir eğilme ile görmeniz gerekmektedir.

Yolculuklara çıkmadan önce tüm aynaların kontrol edilmesi gerekmektedir. Aynaların düzgün ayarlanmış ve temiz bir şekilde olması gerekmektedir. Aynaların kontrolü ile güvenli yolculuklara başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!