Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Alternatör (Şarj Dinomosu) Nedir?

Otomobil kendi içerinde bazı enerji dönüşümleri yaparak çeşitli parçaların dışarıdan bir enerji almadan çalışmasını sağlamaktadır. Motorda üretilen güç depolanan yakıtın yanması ile elde edilir. Açığa çıkan güçte çeşitli enerji dönüşümleri ile hareket enerjisi ve diğer elektronik aksamın kullanabileceği elektrik enerjisine dönüştürülür. Böylece bazı elektronik parçalar dışarıdan bir elektrik enerjisi alma ihtiyacı olmadan araç içerisinde dönüştürülen enerji ile çalışır.

Alternatör, bilinen adıyla şarj dinamosu motorda üretilen hareket enerjisinden elektrik enerjisi üreten bir sisteme sahiptir. Alternatörün ürettiği elektrik enerjisi ile akünün şarj olması sağlanır. Diğer elektronik parçaların da çalışması alternatörün ürettiği enerji ile sağlanmaktadır. Motorun içerisinde yakıtın yanması için yakıt hava karışımının ateşlenmesi gerekmektedir. Bu ateşleme bujiler tarafından yapılmaktadır. Bujiler elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bujilerin ihtiyacı olan elektrik enerjisi akü tarafından karşılanır. Akü motora çok yüksek akım vermektedir. Akü içerisinde depolanan enerji zamanla azalmaktadır. Akünün ömrünün kısa sürede bitmemesi için alternatör motorda üretilen hareket enerjisinden elektrik enerjisi üreterek akü ve diğer bir çok elektronik parçanın ihtiyacı olan enerjiyi karşılar.

Alternatör 12,9-14,9 voltluk enerjiyle aküyü şarj etmektedir. Alternatörde üretilen enerji akıma göre değişkenlik göstermektedir.

Alternatör Nedir
Alternatör

Şarj dinamosunun kullanım ömrü çeşitli etkenlere göre değişiklik göstermektedir.  Alternatör içerisindeki parçaların yıpranması, toz, sıcaklık ve çalışma koşulları şarj dinamosunun ömrünü etkilemektedir. Şarj dinamosunda meydana gelen arızalarla çok sık karşılaşılmamaktadır. Fakat şarj dinamosu arızası olduğu zaman araç göstergesinde akü şarjı ikaz lambası yanmaktadır. Bu lamba aktif hale geldikten sonra hiç vakit kaybetmeden bir servise giderek sorunlu parçanın bulunup değiştirilmesi ya da onarılması gerekir. Aksi halde aracın tüm çalışma sisteminin ihtiyacı olan elektrik enerjisi  üretilemez ve otomobil çalışamaz hale gelir.

Şarj dinamosunun arızalanması durumunda;

Hız ve devir göstergeleri çalışmaz.

Elektrik destekli otomatik camların inip kalkması yavaşlar.

Far lambası sönük yada çok parlak yanar.

Otomobil çalışmıyor ve akü lambası ikaz veriyorsa aracın nereden arıza yaptığını bilmek mümkündür. Aracın çalışması için gerekli enerjiyi üreten şarj dinamosu ya da akü de herhangi bir arıza meydana gelmiştir. Arızanın aküden mi şarj dinamosundan mı olduğunu anlamak için; otomobil çalışır vaziyetteyken hızlı bir şekilde akü kutup başları sökülmelidir. Bir süre bekledikten sonra araç duruyorsa arıza şarj dinamosundandır. Eğer araç çalışmaya devam ediyorsa problem aküden kaynaklanmaktadır. Bu arızayı bilerek bir yetkili servise başvurup arızalı parçanın onarılmasını sağlayabilirsiniz. Şarj dinamosu fiyatları otomobile göre değişiklik gösterse de ortalama 500 ile 2000 TL arasında satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!