Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Akü Ömrü Ve Yeniden Şarj Etme

Akü, kimyasal enerji depolayarak ihtiyaç halinde depolanan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bazı elektronik aletlere güç sağlayan otomobil parçasıdır. Depolanan her enerji kullanıldığında azalır ve yerine yenisi gelmeyince biter. Akü içerisinde depolanan enerji de kullanılınca yerine yenisi gelmeyince akü biter. Bitmiş olan akü ile otomobildeki hiç bir elektronik aksam çalışamaz. Akünün öncelikli görevi olan marş motorunu çalıştırması sekteye uğrar ve araç çalışmaz. Akünün bitip hiç çalışmaması otomobilin ölmesi demektir. Bu duruma düşmemek için periyodik akü bakımını yaptırmamız gerekmektedir.

Akünün uzun süre kullanılması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak akünüzü daha uzun süre kullanabilirsiniz. Öncelikle standart bir binek araç aküsünün raf ömrü 12-18 ay arasında değişmektedir. Satın alınmadan uzun süre rafta bekleyen akü satın almamak gerekmektedir. Satıcıların uzun süre rafta bekleyen aküleri 6 ayda bir şarj etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde aküler kendiliğinden boşalır ve çalışmaz hele gelir.Aracımızda takılı olan akülerin şarj miktarlarını kısa aralılarla kontrol etmek gerekmektedir. Şarjı az kalan veya çok fazla doldurulan akülerin ömürleri kısa olmaktadır. Bunu dikkate alarak kısa aralıklarla akümüzün şarjını kontrol edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise sıcaklık faktörüdür. Yüksek ve çok düşük sıcaklıklar akünün çalışmasını etkilemektedir. Aküler için uygun çalışma sıcaklığı 20°-25° ‘dir.Akülerin yeniden şarjında DC gerilim ile şarj edilmesine dikkat edin. AC gerilim akülerin ömürlerini azaltmaktadır.

Aküler belirli bir kullanım ömründen sonra şarjı azalarak ya değiştirilir yada yeniden şarj edilerek kullanılmaya devam edilir. Eski model araçlarda akünün şarjını sürücü kontrol etse de yeni model akülerde üzerindeki renkler vasıtası ile kontrol yapılmaktadır. Akü üzerinde yanan yeşil renk akünün sağlam olduğuna, siyah renk akünün şarjının azaldığını ve yanan beyaz renk ise aküyü değiştirmeniz gerektiğini göstermektedir. Akünün şarj vaktinin gelmesini gösteren en büyük ip ucu kornanın çalışmamasıdır.

Akü Ömrü
Akü

Akünün Yeniden Şarjı

Aracınıza binip kontağı çevirdiğinizde hiç bir hareket olmuyorsa büyük ihtimal akünüz bitmiş ve marş motoru bu yüzden çalışmıyor anlamına gelmektedir. Bu durumda ya yeni bir akü alıp gelip takacaksınız ve araç çalışacak yada var olan akünüzü şarj etmeniz gerekecektir. Akü şu adımlarla yeniden şarj edilmektedir;

Sağlam bir akü takviye kablosu bulunması gerekmektedir .

Dolu bir aküye sahip aracı sizin aracınızın yanına getirerek takviye kablosu ile araçları birbirine bağlayın.

Takviye kablosunun kırmızı renkli olanını her iki aracın aküsünün pozitif kutup başına tutturun.

Siyah renkli olan takviye kablosunu ise her iki aracın aküsünün negatif kutup başına tutturun.

Size takviyeye gelen aracı çalıştırın.

Ardından sizin aracınızı da çalıştırın. İlk başta çalışmaya bilir. Bu durumda biraz bekleyin sonra tekrar deneyin.

Bu adımları tamamladıktan sonra aracınız çalışacaktır. Biraz daha takviye kablosunu çıkarmadan araçların çalışmasını sağlayın. Daha sonra takviye kablosunu çıkararak aracınızın çalışmasını devam ettirin. Akünüz bu sayede kendiliğinden dolacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!