Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Akü Nedir?

Otomobil, 2 farklı enerji kaynağından enerji sağlayarak hareketini gerçekleştirir. Bu enerji kaynaklarından en büyük ve en önemlisi yakıttır. Yakıt motor içerisinde yakılarak açığa çıkan güç ile aracın hareketi sağlanır. Otomobil için diğer enerji kaynağı ise aküdür. Akü araç için gerekli elektrik enerjisini depolayarak elektronik aksam parçalarının ihtiyacı olan elektriği karşılar.

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayarak, aracın ihtiyacı halinde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek elektronik parçalara enerji sağlayan otomobil parçasıdır.

Akünün otomobildeki öncelikli görevi, aracın ilk çalıştırmada ateşleme yapmasını ve çalışmasını sağlayan marş motoruna enerji vermesidir.  İkinci görevi ise klima, aydınlatma gibi elektronik parçaların ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktır. Akü aynı zamanda elektrik sistemindeki amper- voltaj dengesini ayarlayarak cihazlar için güvenli bir enerji sağlar. Otomobillerde 12 voltluk akü kullanılmaktadır. Bu akü 2 voltluk 6 adet hücreden meydana gelmiştir. Hücreler birbirine seri olarak bağlanmıştır.

Akü Nedir
Akü

Akünün çalışma prensibi; içerindeki hücreler adı verilen bölümlerde 12 adet elektrot takımı bulunmaktadır. 1 hücre de ise 16 adet plaka bulunur. Plakalar pozitif ve negatif olarak 2 gruba ayrılırlar. Plakalardan pozitif olanlar elektronları içeriye taşırken, negatif plakalar elektronları serbest bırakıyor. Plakaların tümü sülfürik asitten oluşmuş bir karışım içerisinde yüzmektedir. Bu sıvı elektriği iletme görevinde kullanılmaktadır. Plakalar bu asit sıvısı ile etkileşime girerek elektronlar ortaya çıkarırlar. Ortaya çıkan bu elektronların hareketi ile araç için gerekli olan elektrik enerjisi üretilmiş olmaktadır.

Otomobillerde kullanılan akü kurşun- asit adı verilen akü çeşididir. Bu aküde kendi içerisinde kuru ve sulu olarak iki gruba ayrılmaktadır. Sulu aküler, akü içerisine gerektiğinde saf su eklemesi yapılan akülerdir. Diğer bir ismi bakımlı akülerdir. Özellikle sıcak havalarda akü içerine su eklemesi yapılarak bakım yapılmaktadır. Kuru aküler jel akü olarak bilinmektedir. Jel aküler, içerisinde jel kıvamında elektrolit bulundurur. Bakımsız akü adıyla biline jel aküler dışarıdan müdahale gerektirmeden çalışmaktadır. Jel aküler sıvı akülere göre 4 kat daha uzun ömürlüdür.

Yeni geliştirilen start-stop özellikli araçların aküleri de normal araç akülerinden farklıdır. Araç durduğunda kapanıp gaza dokunduğu anda çok kısa bir zamanda çalıştığından dolayı sahip olduğu akünün hızlı ve güçlü olması gerekmektedir. Start stop aküler yüksek çevrim oranına ve yüksek şarj alma özelliğine sahiptir.

Akü Nedir
Akü

Aküleri uzun süre sorunsuz kullanmak için periyodik bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Akü bakımı yetkili servislerde olabileceği gibi kendi başınıza da yapabilirsiniz. Akü bakımı yapılırken;

Akü kutup başları sökülüp oksitlenme varsa giderilmesi için sıcak suyla yada gresle silinir.

Akü suyu kontrol edilip azalma varsa saf su eklemesi yapılmalıdır. Su eklemesi yapılırken eldiven kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde elleriniz tahriş olabilir. Güvenliğiniz açısından akü suyunu servislerde değiştirmekte fayda vardır.

Elektrolit seviyesini akü üzerinden ölçerek kontrol edilmesi gerekmektedir. Akü üzerindeki seviye çizgilerine dikkat ederek seviyenin altında ise saf su eklenerek elektrolit seviyesi dengelenir.

Akünün voltaj değerinin 12.4 voltun altında olması gerekmektedir. Aksi durumda servisle görüşerek voltaj dengesini ayarlatın.

Aküler kullanıldıkları araçlar için farklılık gösterse de genellikle 100 ile 1000 TL arasında fiyatlara satılmaktadır. Yetkili akü firmaları ile kendini kanıtlamış akü markalarından satı almanız aracınız için en doğru karardır. Aksi takdirde yaşanılabilecek herhangi bir arıza durumunda karşınızda herhangi ir muhatap bulamayabilirsiniz.

Akü Nedir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!