Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aks Nedir? Görevi Ve Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında dingil olarak ta bilinen aksın araçtaki görevi diferansiyelden çıkan döndürme hareketini tekerleklere ileten mildir. Motorda üretilen gücü ve torku tekerleklere ileterek aracın hareketinde önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle de hareket sisteminin yani tekerleklerin en önemli parçasıdır. Akslar, aracın tüm yükünü taşımakla da görevli olup ayrıca virajlarda, hızlanma ve frenleme anında önemli bir parça olarak sürüş güvenliğinin korunmasını sağlamaktadır.

Aks Nedir
Aks Nedir

Aksların araçtaki temel görevlerini sıralayacak olursak;

Aracın tüm yükünü taşımak

Diferansiyelden gelen dönme hareketini tekerleklere iletmek

Aracın yolda maruz kaldığı kuvvetleri üzerine alıp sönümleyerek konforlu ve güvenli bir sürüş sağlamak.

Arkadan itişli ve önden çekişli araçlardaki akslar birbirinden farklıdır.Önden çekişli araçlarda sağ ve sol tafata bulunan aks boyları farklı olup, bunun aksine arkadan itişli araçlarda ise aks boyları eşittir.

Önden çekişli araçta ön aks, motorda üretilen gücü tekerleklere iletmekle birlikte yol şartlarından dolayı aracın maruz kaldığı kuvvetleri sönümleyerek aracın güvenli ve konforlu bir şekilde yoluna devam etmesini sağlamaktadır.Fakat arka aks sadece tekerlekleri ve diferansiyeli bağlama göreviyle çalışır. Herhangi bir güç aktarımı olmaz.

Arkadan itişli araçlarda ön aks, tekerlekleri birbirine bağlama görevinde bulunur herhangi bir güç akarımı olmaz. Arka aks ise tekerlekler ve diferansiyeli birbirine bağlamanın yanında motordan gelen gücü arka tekerleklere ilettiğinden harekette önemli bir rol oynar.

Tüm binek araçlarda aks bulunmaktadır. Genellikle ön ve arka aks arasındaki uzunluk binek araçlarda 2500 mm ile 3500 mm arasında değişmektedir. Arada bulunan bu uzunluğa aks mesafesi denmektedir.

Akslar genel olarak, rulman, keçe ve körük olmak üzere 3 parçadan oluşmaktadır.

Aks Parçaları Nelerdir
Aks Parçaları

Rulman; Aksları merkezlemek için kullanılan rulmanlar aksların kenarlarını sararak onları sabit bir noktada birleştirir. Rulmanlar yüksek hıza ve yüke dayanıklı olarak üretilmiş olup araçtaki tekerlek aks bağlantısına göre konik veya düz rulman olarak iki çeşittir.

Keçe;  Rulman ile aks milinin arasında bulunan keçeler sızdırmazlık sağlamak için kullanılır. Rulman ile aks mili arasında bulunan yağın dışarı çıkmasını engellerler. Aks üzerinde iki çeşit keçe bulunur. Dış aks keçesi, tekerlek tarafında aks üzerinde yer alırken iç aks keçesi, diferansiyelin çıkışında bulunur.Ayrıca arkadan itişli araçlarda arka aks keçesi bulunurken, önden çekişli araçlarda ön aks keçesi bulunmaktadır.

Körük; Körükler aksların iç ve dış kısmında yer alırlar. Rulmanların etrafındaki yağın dışarı çıkmasına engel olurken  taş, toz ve çamur gibi dış etmenlerin rulmanlara zarar ermesini önlerler. Esnek bir yapıya sahip olan körükler görünüş olarak pompaya benzerler ve ısıya dayanaklı plastik malzemeden üretilirler. Araçlarda rulmanlı aks körüğü, iç aks körüğü ve dış aks körüğü olmak üzere 3 çeşitte bulunurlar.

Akslar hem yüksek kuvvet taşımaları hem de güç iletmeleri bakımından araçta önemli bir konuma sahiptir.Bu yüzden aksların bakım ve onarım işleri aksatılmadan zamanında yapılmalıdır. Akslarda en çok karşılaşılan arıza, özellikle önden çekişli araçlarda aks keçesinin deforme olmasıdır. Deforme olan keçe yağ sızdırmaya başlar ve bu yağ freni etkiler.  Küçük bir arıza da olsa fren gibi hayati bir sistemi etkilediğinden güvenlik için hemen tamir edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!