Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Akıllı Camlar Yakında Otomobillerdeki Yerini Alacak

Camlar otomobillerde en fazla alan kaplan parçalardan biridir. Otomobilin dışarı ile bağlantısını oluşturan ve hava ve ışık geçirgenliğini sağlayan camlar için nasıl daha etkin kullanılabileceği hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmalardan bazıları sonuç vermeye başladı bile. Otomobil üzerinde bu kadar büyük alan kaplayan camlar akıllı hale getirilerek hem daha etkin kullanılabilecek hem de otomobil teknolojisinde büyük bir gelişme yaşanmış olacak.

Continental tarafından geliştirilen akıllı cam ile büyük cam yüzeyleri daha yüksek konfor, daha yüksek güvenlik ve enerji verimliliği sağlamaktadır. Camların var olan potansiyelini kullanmak isteyen Continental, teknolojide adeta çığır yaratacak bir gelişmeyi sunmaya hazırlanıyor. Akıllı cam kontrolü (Intelligent Glass Control) olarak adlandırılan bu sistem ile panoramik cam tavanlar istenildiğinde karartılabiliyor, ön cam güneş ışınları dik geldiğinde renk değiştirip sürücünü güneş ışınlarından etkilenmesini engelliyor, yan camlar kararıp daha gizliliği artırabiliyor. Bu özelliklere ek olarak ise camların hepsi ayrı bir ısıtma sistemi olmadan ısınabiliyor ve camlar ekran yüzeyi olarak tüm işlemleri bir bilgisayar ekranı gibi halledebiliyor.

Akıllı Camlar
Akıllı Camlar

Continental’in açıkladığı bu sistem şu şekilde çalışmaktadır; Elektrik sinyalleri sayesinde saydamlığı değiştirilebilen bu camlarda sıvı kristal sistemi kullanılmaktadır. camın içerisinde bulunan sıvı kristaller boya parçacıkları ile birleşerek iki cam arasında bulunan bir filme entegre olabiliyor. Bir düğme yardımı ile düşük akımın etkisi ile sıvı kristaller ve boya parçacıkları karışıyor ve camların kararmasını veya renk değiştirmesini sağlıyor. Her cam ayrı olarak kumanda edilebilmektedir. Ayrıca camların kararmasından başka ısıyı da değiştirme özelliği bulunduğu için klima kullanımında büyük azalmalar görülmektedir.

Akıllı Camlar
Akıllı Camlar

Continental’in açıkladığı bilgilere göre bu yeni cam teknolojisi ile birlikte araç içindeki bir çok parçanın görevi sonlanacak. Güneş perdeleri, cam rezistansları ve cam filmleri tamamen kullanımdan kalkacak. Dahası araç için büyük öneme sahip yol bilgisayarı, navigasyon ve her türlü ekranın kullanılması sonlanacak. Akıllı camlar üzerinde araç için her türlü işlem yapılabilecek. Öncelikle ön camın akıllanması ile sürücü odaklı kokpitler ortaya çıkacak. Daha sonları daha da gelişen akıllı camlar ile yan camların akıllanması sağlanacak yolcular içinde benzersiz bir yolculuk ortaya çıkacak. Continental’in geliştirmeye devam ettiği bu teknolojiyi yakından izliyoruz. Umarız kısa bir zaman içerisinde bu teknoloji tüm araçlarda kullanılabilecek düzeye gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!