Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Adblue Nedir?

Otomobil sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden lüks olarak görülen otomobiller şimdilerde bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bir evde birden fazla bulunan otomobiller insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelmiştir. Otomobil sayısının artması ile birlikte araçlardan salınan zehirli gaz miktarı artmakta çoğu büyük şehirde hava kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Hava kalitesinin ciddi oranda düşmesi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Devletler ve bazı kuruluşların çabaları sonucu araçlardan salınan zehirli gaz miktarı yani emisyon değeri düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu konudan çeşitli araştırmalar yapılırken bir çözüm bulunmuş ve bu geliştirilmeye başlanmıştır. Adblue adıyla benzinliklerde karşılaşabileceğiniz sıvı bir çözelti olan Adblue markası su bazlı üre çözeltisi olarak bilinmektedir. Dünyanın en büyük çözelti üreticisinin isminin Adblue olmasından kaynaklanan ve pek çok yerde satılan bir sıvı olduğundan çözeltinin ismi de şirketin ismi ile aynıdır.

Çeşitli sıvıların birleşmesi ile Adblue, araçların egzozundan çıkan zehirli gazın emisyonunu düşürerek daha az zararlı bir şekilde havaya verilmesine yaramaktadır. Öncelikte trafikte uzun süreler kalan kamyon, otobüs ve minibüslerde kullanılan Adblue çeşitli otomobil üreticilerinin bazı binek araç modellerinde de kullanılmaktadır. Özellikle Euro 6 standartları gereği araçların emisyonlarının düşürülme çabalarının bir sonucu olarak pek çok araç Adblue kullanmaktadır.

Adblue Nedir
Adblue

Adblue araç içerisinde ayrı bir depoya sahiptir. Benzinliklerde ve oto servislerinde dolum yapabilirsiniz. 1 depo Adblue ile 10 bin ile 15 bin kilometre yolculuk yapabilirsiniz. Adblue dolumu özellikle araç bakımları sırasında yapılmaktadır. Böylece sürücüler dolum için ayrı bir çabaya girmek zorunda kalmıyorlar. Fakat Adblue deposundan gelen bitme sinyali araç göstergesinde aAdblue simgesi yanıyorsa benzinliklerde yer alan Adblue dolu bidonlardan satın alabilir ve deponuzu doldurabilirsiniz. Adblue nun fazla yaygınlaşmış olmaması ile birlikte benzinliklerde Adblue pompası bulunmamaktadır. Bidon içerisinde yer alan sıvıyı satın alarak deponuzu doldurabiliyorsunuz.

Adblue benzinliklerde veya oto servislerinde bulabileceğiniz egzoz emisyonunu düşüren bir sıvıdır. Litresi 1 ile 1.5 TL arasına satılmaktadır. Adblue sıvısı aracın yakıt sarfiyatına bir etki yapmaz. Salınan zehirli gaz miktarını düşürür. Araca başka bir yararı veya zararı bulunmamaktadır. Adblue bitmeye yakın aracın göstergesinden yanan ikaz lambası ile haberdar olabilirsiniz. Tamamen bitmesi durumunda araç stop eder ve çalışmaz. Adblue eklenene kadar aracı çalıştırmanın herhangi bir yolu yoktur.  Adblue sistemi henüz geliştirilen bir sistem olduğundan dolayı çeşitli arızalar vermektedir. Adblue arızaları sık olarak yaşanabilir. Arıza durumunda sıvı egzoza gelemez ve egzozda bulunan filtreleme sistemi çalışmaz. Buda filtrelerin kurumasına neden olur. Kuruyan filtreler aracın çalışmamasına neden olmaktadır.

Adblue Nedir
Adblue

Adblue sistemi kullanmak istemeyen sürücüler bir Adblue iptal cihazı takarlar. Böylece aracın beyni kandırılarak Adblue ihtiyacına gerek kalmaz ve sıvı yüklemesi yapmadan yol alınır. Fakat bu durumda çevreye salınan zehirli gaz miktarı artar ve bu durum yasal değildir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!