Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Far Nedir?

Far Nedir
Far Nedir

Far, araç aküsünden aldığı elektriği içinde bulunan ampuller vasıtası ile ışığa dönüştüren bir araç parçasıdır. Farların birçok önemli bulunmaktadır.Gece ve gündüz ayrı işlevlerde kullanılan farlar, gece karanlığında araç sürücüsünün yönünü belirmesine yardımcı olup gündüz aydınlık havalarda yayalar ve diğer sürücüler tarafından sizin aracınızın fark edilmesinde önemli rol oynamaktadır.Farların aydınlatma işlevinin dışında araç görünümünde de önemli görevleri bulunmaktadır.Geniş ve büyük olan farlar araca heybetli bir görüntünün altında güçlü hissini de uyandırmaktadır.Araçlardaki rüzgar katsayısının aracın hızlanma ve yavaşlama hareketlerinde büyük önemi bulunmaktadır.Araç üzerinde bulunan farların tasarımı bu rüzgar katsayısını önemli ölçüde değiştirmektedir.Araç önünde oluşan rüzgar akışının stabil bir şekilde aracın arkasına iletilmesi gerekmektedir.Farların sahip olduğu geometri bu rüzgar akışını düzenleyecek şekilde olmalıdır ki rüzgar katsayısı minimum düzeye indirebilsin.Böylece araçlar aynı motor güçleriyle daha fazla sürat yapabilir ve daha bunun için daha az yakıt harcar.

             İlk üretilen araçlardan bu zamana gelinceye kadar ki süreçte farların önemi gün geçtikçe artmış bu doğrultuda çeşitli far teknolojileri geliştirilmiştir.İlk seri üretim araçlarda halen evlerde kullandığımız akkor lambalar kullanılmış daha sonra araçlarda çeşitli kazalar meydana gelince bu teknolojinin ilerletilmesi çalışmalarına başlamıştır.Akkor lambalar ışık yaymak için üzerlerinden elektrik akımını bir direnç vasıtası ile ışığa dönüştürmektedir ve bu lambalar bu ışığı üretmek için çok fazla bir enerjiye ihtiyaç duyarlar. İlk üretilen araçlardaki teknoloji günümüz araçlarında var olan teknolojiden oldukça geride bulunmaktadır.Bu yüzden far sisteminde meydana gelen bir hata o dönemlerde araç yangınlarına veya elektrik kaçaklarından kaynaklanan elektrik çarpmalarına neden olup insan canını tehlikeye atmaktadır.Bu sorunlardan dolayı teknolojinin ışığında çeşitli far teknolojileri geliştirilmiş ve halen günümüzde geliştirilmeye devam etmektedir.

Far Çeşitleri

Reflektör Far Nedir
Reflektör Far

Reflektör Farlar: İlk geliştirilen far çeşididir.Halojen ampuller kullanılmaktadır.Ampullerin araç farı içerindeki yerin şekline göre ışığı yansıtan reflektör far sistemi, far yuvasının içinde bir far tasına sahiptir.Ampuller reflektörün önünde yer almaktadır ve  ileriye ve geri ışık saçmaktadır.Far tası ampullerden aldığı ışığı şekli ve geometrisi sayesinde toplayarak yola yansıtır.Fakat geriye giden ışık hüzmeleri ve yol hizasından yukarı çıkan ışık kayıp enerji olarak kalmaktadır.Ampuller tarafından üretilen ışığın yaklaşık 1/3 ü kayıp enerji olarak yola tam olarak yansıtılamadan yok olmaktadır.Bu durum trafikte karşı şeritten seyir halinde olan sürücüler için tehlike arz etmektedir.Göz alma dediğimiz olayı yani farlarda üretilen ışığın yola değil de kontrolsüz bir şeklide etrafa yayılması karşıdan gelen sürücünün gözüne doğru gelerek yolu görememesine dolayısıyla kaza yapma riskini artırmaktadır.Geliştirilmekte olan far yeni farlarda bu olay minimum seviyeye indirilmeye çalışılmaktadır.Bazı araçların farlarının önüne bulunan şekiller ışığı kırmasını diğer sürülere minimum zarar vermesini sağlamak için konulmuştur fakat ışığı faza kırdıklarından ışık miktarının azalmasına sebep olmaktadır.Reflektör farlar ucuz, üretimi kolay ve ülkemizde en çok kullanılan farlardır.

Mercekli Far Nedir
Mercekli Far

Projektör(Mercekli) Farlar: Mercekler üretilen ışık enerjisini yola homojen ve güç kaybı yaşamadan iletmek için kullanılır.Mercek, reflektörden belirli bir mesafe ileride bulunur.Reflektör kaynaktan aldığı ışığı düz bir şekilde merceğe iletir.Mercek ile reflektör arasında bir perde bulunmaktadır.Perdenin görevi reflektörden çıkan ışığı etrafa yayılmadan iletip merceğe daha fazla ışık iletmektir.Böylece karşıdan gelen sürücüler ışık bir tehlike yaratmaz.Mercekler genellikle kısa farlarda kullanılıyor olsa da bazı araçlarda uzun farlarda da kullanılmaktadır.Uzun farlarda perdesiz olarak  kullanılan bu far tipinde ışık fazla dağıldığından karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir.

Adaptif Far Nedir
Adaptif Far Örneği

Adaptif Farlar: Adaptif farlar ışığı elektrik motoru kontrollü bir projektör vasıtası ile istenilen yöne iletebilen bir far çeşididir.Işık hem dikey hem de yatay olarak yönlendirilebilir.Bu yönlendirme direksiyon hareketlerinden olabileceği gibi far üzerinde bulunan sensörler vasıtası ile de yapılabilmektedir.Adaptif farların temel özelliği ışığı ihtiyaç olan yöne doğru ileterek ışıktan maksimum yararlanılmasını ve de karşıdan gelen sürücülerin gözlerini almadan sürüş yapılmasını sağlamaktır.

Işık Kaynağı Tipleri

Halojen Far Nedir
Halojen Far Örneği

Halojen: Halojen farlar bilinen en eski ve en uygun fiyatlı farlardır. Adından da anlaşılabileceği üzere içerisinde halojen gazı ve tungsten flamendan oluşmaktadır.Elektrik akımından ısınarak akkor haline gelen flamenin yaydığı ışık aydınlatmada kullanılmaktadır.Reflektör yada projektör tip farlarda halojen ampuller kullanılmaktadır.Standart halojen ampuller 3200k ışık rengindedir.

Xenon Far Nedir
Xenon Far

Xenon: Xenon ampuller xenon gazının elektrik akımı altında elektrotlar arasında ark yapması ile çalışan ampul çeşididir. Halojen ampullere göre daha fazla ışık şiddeti üretip daha az elektrik enerjisi harcarlar.Çok yüksek miktarda ışık ürettiğinden far içerisinde bulunan mercek yardımı ile ışık yönlendirilebilir.Zaman içerisinde farın kirlenmesi  Göz kamaşmasını tetikleyeceğinden xenon farlarda far yıkama teknolojisinin kullanılması zorunlu olmuştur.Xenon farlarda ışık rengi 4300k dır.

Led Far Nedir
Led Far

LED: Ledler yüksek verimliliğe sahip ışık üreteçleridir.Küçük olmasına karşın yüksek ışık şiddeti üretmesi farlarda kullanılmasını sağlamıştır.Ledlerin kullanım ömrü çok uzundur.Işık rengi 6500k dır.Tepki süreleri çok hızlı olduklarından selektör yapıldığında şimşek çakma efekti çıkarırlar.

Lazer Far Nedir
Lazer Far

Lazer: Lazer,  bir ışınım ile ışık fotonları üretir.Lazer led teknolojisine göre oldukça verimlidir.Lazer farlar şu an geliştirme aşamasında olduklarından seri üretim araçlarda yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır.BMW İ8 model aracında bu teknoloji ile üretilen farı kullanmıştır ve yaklaşık 600 metre ileriyi aydınlatmayı başarmıştır.

Bu yazımızda sizlere far teknolojileri konusunda bilgiler vermeye çalıştık.Yollarda kullanımda olan araçların far teknolojilerini anlattık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!