Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

22 Mart 2015 Ehliyet Sınavı

Soru 1 : Aşağıdakilerden hangisi hayat kurtarma zinciri içinde yer almaz?

Doğru! Yanlış!

Soru 2 : İlk yardımın ABC'si olarak kabul edilen uygulamalardan "B" neyi ifade etmektedir?

Doğru! Yanlış!

Soru 3 : I- El freninin çekilmesi II- Kontağın kapatılması III- LPG'li ise tüpün vanasının kapatılması Verilenlerden hangileri, kazaya uğrayan bir araçta alınması gereken güvenlik önlemlerindendir?

Doğru! Yanlış!

Soru 4 : Kalp atımları alınamayan yetişkin bir insana, şekildeki gibi pozisyon verilerek yapılan dış kalp masajında, göğüs kemiğine uygulanan baskı ne kadar çökme sağlamalıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 5 : Aşağıdaki organlardan hangisi göğüs boşluğunda bulunur?

Doğru! Yanlış!

Soru 6 : Aşağıdakilerden hangisi, kazazedenin solunum yollarının tıkanması durumunda ortaya çıkar?

Doğru! Yanlış!

Soru 7 : Yaralanmaya bağlı meydana gelen dış kanamada ilk yardım olarak aşağıdakilerden hangisinin yapılması sakıncalıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 8 : Kalp-damar sisteminin yaşamsal organlara yeterli miktarda kan taşıyamaması sonucu birden ortaya çıkan ve tansiyon düşüklüğü ile seyreden dolaşım yetmezliği durumu aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 9 : I- Yara içi kurcalanır. II- Saplanan yabancı cisim çıkarılmaz. III- Yaranın üzeri kapatılarak tıbbi yardım istenir. Yukarıdakilerden hangileri, ciddi yaralanmalarda yapılması gereken doğru bir ilk yardım uygulamasıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 10 : Boyun kırıklarında, yanlış taşıma ve gereksiz hareketler yapılması aşağıdakilerden hangisine neden olur?

Doğru! Yanlış!

Soru 11 : Aşağıdakilerden hangisi burkulan bölgenin şişmesini önlemek amacıyla yapılır?

Doğru! Yanlış!

Soru 12 : Koma hâlindeki kazazedeye aşağıdakilerden hangisi yapılmaz?

Doğru! Yanlış!

Soru 13 : Kaza geçirmiş yaralının hayatını tehdit eden bir tehlike söz konusu ise omuriliğine zarar vermeden araç içerisinden çıkartmak için ................ olarak adlandırılan teknikten yararlanılır. Verilen ifadede noktalarla belirtilen yere aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?

Doğru! Yanlış!

Soru 14 : Trafik ortamını paylaşanlarda, aşağıdaki tutum ve davranışlardan hangisinin bulunması hâlinde trafik düzeni ve güvenliği olumlu yönde etkilenir?

Doğru! Yanlış!

Soru 15 : Alkolün beyindeki karar verme ve frenleme yeteneğini bozması, özellikle vücudumuzdaki hangi sistem üzerinde etkili olduğunu gösterir?

Doğru! Yanlış!

Soru 16 : Kara yollarında kullanılabilen motorlu, motorsuz ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörlerin genel adı aşağıdakilerden hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Soru 17 : Şekildeki trafik polisinin verdiği işarete göre numaralandırılmış araçlardan hangilerinin geçmesi doğrudur?

Doğru! Yanlış!

Soru 18 : Şekildeki ışıklı trafik işaret cihazında, yeşil ışık ve kırmızı oklu ışık birlikte yanmaktadır. Bu durumda sürücülerin aşağıdakilerden hangisini yapması yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

Soru 19 : Şekildeki trafik işaretini gören sürücünün aşağıdakilerden hangisini yapması doğrudur?

Doğru! Yanlış!

Soru 20 : Şekildeki trafik işareti aşağıdakilerden hangisini bildirir?

Doğru! Yanlış!

Soru 21 : Aşağıdakilerden hangisi bütün yasaklama ve kısıtlamaların sona erdiğini bildirir?

Doğru! Yanlış!

Soru 22 : Aşağıdaki trafik işaretlerinden hangisi genişlik anlamında gabari sınırlamasının olduğunu bildirir?

Doğru! Yanlış!

Soru 23 : Taşıt yolu üzerine çizilen aşağıdaki yatay işaretlemelerden hangisi, şeridin sadece ileri yönde seyir için olduğunu bildirir?

Doğru! Yanlış!

Soru 24 : Ticari amaçla yük taşımacılığı yapan ve azami ağırlığı 3,5 tonu geçen araçların şoförlerinin, 24 saatlik herhangi bir süre içinde devamlı olarak kaç saatten fazla araç sürmesi yasaktır?

Doğru! Yanlış!

Soru 25 : Şekle göre araç sürücüsü hangi şeritleri kullanabilir?

Doğru! Yanlış!

Soru 26 : Aksine bir durum yoksa, saatte 120 kilometre hızla seyreden bir sürücü, önündeki araca en fazla kaç metre yaklaşabilir?