Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lastik Kaplama Nedir?

Otomobil lastikleri aracın hareket etmesini sağlayan en önemli parçalardan biridir. Aracın motordan üretilen gücü tekerlekler ile yola aktarılarak otomobilin hareket etmesi sağlanır. Lastik her yol koşulunda aracın hareketini sağlar. Uzun süre aynı lastiği kullanmak lastiğin aşınmasına ve özelliklerinin kaybolmasına neden olur. Lastik tabanında bulunan aşınma çizgisine kadar lastiğin aşınması durumunda  güvenlik açısından lastik görevlerini yerine getiremez. Yol tutuşu sağlanamaz ve araç yalpalama anında kayıp devrilebilir. Herhangi bir ıslak zeminde tekerlekler kayabilir. Aynı zamanda buz ve çamurlu yollarda aracın ilerlemesi imkansız hal alır. Bu gibi durumlarda lastiğin yenisiyle değiştirmek gerekir. Fakat ekonomik durumlar el vermediği zamanlarda lastiğin değiştirilemediği durumlarda lastik kaplama imdada yetişmektedir.

Lastik kaplama, lastiğin ömrünün bittiği durumlarda yenisi ile değiştirilmeden lastik üzerine kaplama yapılarak lastiğin yeniden kullanabilir duruma getirilmesi durumudur.1915 yılında lastiğin üzerine basit deri parçaları ile kaplama yapılarak lastik kaplama başlamış oldu. Daha sonraları yeni lastik ile değiştirmenin mümkün olmadığı şehir merkezinden uzak yerlerde yaşayan insanlar tarafından yada maddi durumu yeni lastik alma seviyesinde olmayan insanlar tarafından lastiği bittiği anda kullanılmaya başlandı. Daha sonra lastik kaplama sistemi geliştirilerek devam ettirildi. 1925 yılında sıcak kaplama, 1940 yılında ise soğuk lastik kaplama ile lastik kaplama sistemi geliştirildi.

Lastik Kaplama Nedir
Lastik Kaplama

Sıcak kaplamada değişken kauçuk kalitesi ile az olan lastik deseni lastik kaplamada yeni bir sistem kullanmaya sevk etti. Aynı zamanda yüksek ısı ve basınç altında yapılan kaplamada lastiğin zarar görmesi ve uzun ömürlü kullanılamaması soğuk kaplama teknolojisinin gelişmesine fayda sağladı. Soğuk kaplama ile birlikte zengin desen çeşidi, uzun kilometrelerce bozulmadan lastiğin kullanılması, soğuk kaplama ile lastiğin zarar görmeden kaplanması sağlanmıştır.

Lastik kaplama,aşınmış ve ömrünü tamamlamış olan lastiğin sırtının değiştirilmesidir. Günümüz teknolojisi ile üretilen lastiklerin üretim standartlarında lastiğin sırtının bir kaç kez değiştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Lastik kaplama, otomobil üreticileri tarafından lastiğin kimyasal yapısı izin verdiği takdirde güvenlidir. Fakat yeniden kaplama uygun olmayan lastik kullanıldığı taktirde tehlikeli durumlarla baş başa kalınabilir.Bir lastik kimyasal yapısı izin verdiği takdirde 6 kez kaplanabilmektedir. Fakat güvenli olarak kaplama yaptırma isteyenler için en fazla 3 kez kaplama yapılması önerilebilir.

Lastik Kaplama Nedir
Lastik Kaplama

Lastik kaplama 4 farklı teknoloji ile yapılmaktadır. Bunlar; soğuk kaplama, sıcak kaplama, remix kaplama ve orbit kaplamadır. Fakat ülkemizde lastik kaplama teknoloji olarak sadece sıcak ve soğuk kaplama teknolojileri kullanılmaktadır.

Lastik kaplama diş derinliği 5 mm’nin altına düştüğünde yapılması önerilmektedir.

Lastik kaplama cebinize fayda sağlamanın yanında aynı zamanda doğaya da fayda sağlamaktadır. Petrol ürünlerinden üretilen lastikler ömrünü tamamladığında doğada kendiliğinden yok olmaz. Geri dönüşüme girmeyen lastikler çöplüklerde uzun yıllar bekler ve yok olmaları neredeyse imkansızdır. Lastik kaplama sayesinde bir lastik uzun yıllar kullanıldığı için doğada yok olmayı bekleyen lastik sayısı azalmaktadır. Lastik kaplamayı uzman lastik servislerinden yaptırabilirsiniz. Lastik analizinizi yaptırarak lastik kaplamanızı yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!