Ehliyet ~ Ruhsat Hakkında Her Şey

2020 Yılında Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası

0 103

Bir önceki yazımızda sürücülerin sıkça yaptığı hata olarak ‘’ Emniyet Kemeri Takmamanın Cezasını ‘’ ele almıştık. Şimdi ise emniyet kemeri takmamak kadar sık yaptığımız bir diğer durumdan bahsedeceğiz : Seyir esnasında telefon ile konuşmak..

Günlük hayatın hızlıca devam etmesi , her an birileriyle iletişimde olunmasını gerekli kılar oldu. Her an haber alabiliriz düşüncesi ile telefon elimizden düşmemeye başladı . Bu durum trafikte seyir esnasında gerçekleşirse işte o zaman tehlike çanları bizler için çalmaya başlayacaktır.

Bu durum trafikte neyi nasıl etkiler ?

  • Telefonu açmaya çalışırken , açtıktan sonra tutmaya çalışırken direksiyon hakimiyetini kaybetme riski artacaktır.
  • Alacağımız iyi ya da kötü haber ( Özellikle kötü haber..) seyir esnasında konsantrasyonumuzu etkileyecektir ve buna bağlı olarak olası kaza / kazalara davetiye çıkarılacaktır.
  • Seyir esnasında telefon ile ilgilenmek , yola olan hakimiyetimizi etkileyecek ve gerek aynı güzergah gereke karşı yönden gelen araçların takibi zorlanacaktır. Bu da olası kaza riskinin artması demek olacaktır.

Peki ne yapmalıyız ?

Seyir esnasında telefon ile görüşme yapmamız gerekiyorsa , aracımızı müsait olan ilk yere çekip konuşmamızı gerçekleştirebiliriz.

Bunun dışında son zamanlarda piyasada sıkça görülen  ; araç içi telefon tutucuları sayesinde telefonumuzu sabit bir yere koyup hoparlör açık bir şekilde görüşme gerçekleştirebiliriz.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi , araçların da kalite standardını yükseltmeye başladı . Günümüz araçlarının hemen hemen hepsinde Bluetooth ile bağlantı kurulan , dijital konuşma ekranlarını görebilmek mümkün. Bunlar sayesinde seyir esnasında telefon görüşmesi yapabilmek kolaylaşıyor. Ama en garanti ve risksiz olanı ; aracı sağa çekip konuşmak…

Aksilikler çıktı , acele görüşme yapmamız lazım ve seyir esnasında telefon ile görüşmeye başladık.. Ve bu gerek mobeseler gerekse de görevli trafik polisleri tarafından tespit edildi .

Ne kadar ceza alacağız ?

Bu durum ile 2019 yılında karşılaşmış olsaydınız  235 TL ödeyecektiniz fakat 2020 yılında seyir halinde cep ve araç telefonu kullanmanın cezasını 53 TL zam ile 288 TL olarak ödemek durumunda kalacaksınız. Şimdi düşünün ne gerek var ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.