Ehliyet ~ Ruhsat Hakkında Her Şey

2020 Yılında Kırmızı Işık Kuralına Uymama Cezası

0 49

Kırmızı Işık Kuralına Uymama Cezası

Gündelik hayatın hızlılığı , bir yerlere yetişme ihtiyacı ya da kural tanımamazlık.. Bunlar hayatta var olan şeyler.. Özellikle de trafikte.. Ama tüm bunların bir sonucu olduğunu da unutmamak lazım.

Trafikteyken acele yetişmemiz gereken sınav , doğum ya da bir başka olay olabilir. Bu durumda yapmamız , uymamız gereken kuralların varlığını da unutmamamız lazım. Bu kurallardan yazımız ile ilgili olanı nedir diye sorarsanız ; Kırmızı ışık kuralına uymak !

Günümüzde bu kuralı ihlal etmeyen sürücü yok denecek kadar azdır. Bu ihlale gerekçe olarak ‘’ acele ‘’ yetişilmesi gereken bir durum gösterileceği gibi , arkadaşlar arasında ‘’ Bakın , ben şuradaki ışıklarda hiç durmadan bilmem kaç kilometre hız ile geçtim.. ‘’ demenin yattığını ya da ‘’ Ben o kadar saniye beklemem..’’ diyenleri az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.

O zaman size bir uyarı ; Trafikte şaka olmaz !

Sizin durmanız gereken noktada durmamanız üzerine karşı yönden gelen araç ile çarpışmanız ve belki bir veya birden çok insanın ölümüne neden olmanız büyük bir ihtimal olarak durmaktadır.

Oysa ki kırmızı ışıklar , trafiğin olağan seyrini etkilemeden , her sürücüye belli başlı haklar tanıyan bir sistemdir ve hiçbir sürücünün hakkını yemeden işlemeye devam eder ve tamamen trafikte doğabilecek karmaşıklığı engellemek üzerine kurulmuştur. Durum böyleyken , siz neden bir başkasının hayatını tehlikeye atmayı göze alabiliyorsunuz ? diye bir soru yöneltsek umarım yanlış bir soru sormamış oluruz.

Sürücülerin çoğunun aklındaki düşünce ne yazık ki şöyle ; burada mobese , kontrol sistemi yok , ben geçsem bile kimse beni görmez , ceza yazamaz..

Peki sürücüler bundan nasıl emin olabiliyor ? Neye güvenerek bu şekilde düşünebiliyorlar ? Velev ki tam tersi oldu ve tespit edildiniz. Ödeyeceğiniz ceza hakkında bilginiz var mı ?

Eğer , cevabınız hayır ise , bu bilgiyi sizlere biz verelim !

2019 yılında 235 TL olan kırmızı ışık ihlali cezası , 2020 yılında 53 TL’lik artış ile 288 TL olarak sizlere yansıyacak ve ödemek durumunda kalacaksınız. Şimdi size son bir soru ..

Değer mi ?

Parayı bir kenara bırakacak olursak , hem kendi can güvenliğinizi hem de karşıdaki insanın can güvenliğini tehlikeye atmaya değer mi ?

EhliyetRuhsat.Com yazarı olarak bizlerden size bir tavsiye ; Lütfen kurallara uyun , kırmızı ışıkta kaybedeceğiniz (!) 60-90 saniye , yaşamınızdan daha kıymetli değil..

Trafikte daha huzurlu ve güvenli olmanız dileğiyle , sağlıcakla kalın..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.