Ehliyet ~ Ruhsat Hakkında Her Şey

2020 Yılında Emniyet Kemeri Takmama Cezası

0 82

Merhaba,  değerli Ehliyet Ruhsat okuyucuları , bu yazımızda sizlere 2020 yılında trafikte emniyet kemeri takmamanın cezası hakkında bilgi vereceğiz .

Sürücülerin en sık yaptığı hataların başında emniyet kemeri takmamak geliyor. Bunun nedenini sürücülere sorsak % 80’nin üzerinde ‘’ Sıkıyor , rahatsız ediyor. ‘’ cevabını alacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Bu yazıyı okuyorken bile ‘’ Evet , bende böyle düşünüyorum . ‘’ dediğinizi duyar gibiyim . Aman dikkat ! Kazaların ölümle sonuçlanmasının en büyük nedeni ; Emniyet kemeri takmamak !

Emniyet kemeri kullananların,  kazalarda hayatta kalma oranının bir hayli yüksek olduğunu bildirmek isteriz. Sıkılmak mı ? Ölmek mi ?

Hadi bunu birde maddiyat üzerinden değerlendirelim. Araç ile 10 dakikalık bir mesafeye gideceksiniz , 10 dakika için kemer takılır mı diye soruyorsunuz. Ve o gün de polisin gideceğiniz güzergah üzerinde durabileceğini aklınıza getirmiyorsunuz . Şanssızlık o ya , polis tam yolunuz üzerinde sizi bekliyor.. Kemeriniz takılı değil.. Eğer yolculuğunuz gece ise bir fener ışığı sizi sağ tarafa davet ediyor , gündüz ise bir el ‘’ Sağ tarafa çek ‘’ şeklinde bir işaret yapıyor.. Bu durumda ceza almanız kaçınılmaz olacaktır! 2019 yılında emniyet kemeri takmadığınız için alacağınız ceza 108 Türk Lirası iken 2020 yılında 22 TL’lik artış ile 132 TL olacaktır. Neden hem can güvenliğinizi hem de cebinizi korumak varken böyle bir riske giresiniz ki..

Can güvenliğiniz için gideceğiniz mesafe 1 dakika da olsa , araca bindiğiniz an ilk işiniz emniyet kemeri takmak olsun..

Sizler değerlisiniz , canınızı tehlikeye atmayın..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.