Ehliyet ~ Ruhsat Hakkında Her Şey

2020 Yılı Muayenesi Yapılmamış Araçla Trafiğe Çıkmanın Cezası

0 102

Muayenesi Yapılmamış Bir Araçla Trafiğe Çıkmak

Araçlar günlük hayatımızın değişmez bir parçası.. Ekmek – su gibi bir ihtiyaç.. Kimine göre değil.. Gündelik hayatın artan ihtiyaçları , araç sahibi olmayı da gerekli kılar oldu. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için biraz dinlenme ihtiyacı hiç kuşku yok ki istenen bir şey.

Durum böyle olunca , özellikle pandemi sonrası toplu taşıma kullanımının azaldığı ve insanların haklı olarak kalabalık ulaşımdan ziyade kendi araçları ile seyahat etme istekleri doğmuş oldu. Mesafe kısa da olsa bir yere gitmek isteyen vatandaş eskiden toplu taşımayı tercih edebiliyorken artık kendi aracı dışındaki araçları pek tercih etmemeye başladı. Şimdi bir düşünelim , kendi aracını tercih etmek isteye vatandaşın aklındaki düşünce ne ?

Cevabı çok basit ! Sağlığı…

E peki arabamızın sağlığı yerinde mi ?  Kontrole ihtiyacı var mı ? diye düşünüyor muyuz 🙂

Gerçi istesek de istemesek de düşünmek zorundayız.. Muayenesi yapılmamış aracınız ile yola çıkıyor ve polis kontrolüne yakalanıyorsanız geçmiş olsun 🙂  2019’da 235 TL olan ceza , 2020 yılında 53 TL artış ile 288 TL olarak karşınıza çıkacaktır .

Peki araç muayeneleri hangi periyotlarda yapılmalı ?

Hususi ya da resmi otomobil ve römorkları için ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

UYARI !

M1G sınıfına dahil olan hususi veyahut resmi arazi araçlarıda bu kategoriye girmektedir.

Lastik tekerlekli traktörler için muayene periyotları ; ilk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir olmak üzere belirlenmiştir.

Bu grupların dışında kalan diğer motorlu araçlar ve her türlü römorkları için bu süre ; ilk bir yaş ve sonrası yılda bir olmak üzere belirlenmiştir.

UYARI !

Taksi , otobüs , kamyon gibi ticari araçlar bu kategoriye dahildir..

İki veyahut üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayeneye girmelidirler.

TÜVTÜRK’ten UYARI !

‘’ Araç muayenesinin yapılmasına engel her hangi bir husus tespit edildiğinde muayene işlemi yapılmaz. ‘’

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.