Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evija

Elektrikli araç piyasası artan fosil yakıt fiyatları, devletlerin düzenledikleri yeni çevre yasaları ve tüketicilerin bilinçlenmesi ile birlikte son yıllarda büyük bir yükseliş göstermiştir. Bir çok otomobil üreticisinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamen elektrikli otomobil üretimine geçeceğini açıklaması üzerine elektrikli otomobile olan Ar-Ge ve yatırımların büyümesi ile birlikte elektrikli binek otomobillerin geliştirilmesi hatta ticari elektrikli araçlar geliştirmesi çalışmaları yapılmaktadır. Elektrik motorlarının fosil yakıtlı motorlara göre daha performanslı ve daha az maliyetli olması nedeni ile bir çok otomobil üretici süper sport otomobillerinde de elektrik motorları kullanmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Lotus’un 2000 beygirlik süper bir motora sahip aracı olan ”Evija” modelini tanıtmasıdır.

Lotus, tarihi uzun yıllara dayanan yarış otomobili üreticisi iken değişen dünya koşullarına ayak uydurabilmek için tamamen elektrikli ve güçlü Evija modelini tanıttı. İngiliz otomobil üreticisi ”var olan ilk, yaşayan” anlamına gelen ”Evija” modelini Londra’da tüm dünyaya tanıttı.

2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass
2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass

2017 yılında İngilizlerden Çinlilere (Geely)’e satılan Lotus Cars sadece süper otomobiller üretmekte kalmadı satış ağını tüm dünyaya yaymak için bazı çalışmalar yürüttü. Artan elektrikli araç piyasasına geç girmek istemeyen Lotus markası tamamen elektrikli ve çevreci olan Evija modelinin geliştirilmesini ve seri üretime hazır hale gelmesini sağladı. Elektrikli otomobil üretimi için 1,3 milyar dolarlık bir yatırım yapan Lotus, 2 senelik bir geliştirme sürecinin ardından yeni modelini görücü önüne çıkardı.

2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass
2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass

Lotus Evija tam 2000 beygir gücünde ve 100 km hıza sadece 3 saniye gibi kısa bir sürede çıkmaktadır. Tamamen şarj olması için 18 dakika gibi bir kısa bir zaman geçmesi gereken Evija tam şarjla birlikte 400 km yol alabilmektedir. 1680 kg ağırlığa sahip ve Lotus’un bugüne kadar ürettiği en hafif araç olma özelliğiyle birlikte şimdilik sadece 130 adet üretilecek. Seri üretime 2020 yılında başlayacak olan Lotus Evija, sahip olmak isteyenler için ön sipariş almaya başladı bile.

2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass
2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass

Dış tasarımıyla gözlere hitap eden hırçın ve kaslı görünümle birlikte iç tasarımla da dikkat çekmektedir. Karbon fiber ve alkantara döşemeyle birlikte pist arabasını yol arabası konseptine uyarlayan Lotus; şehir, spor ve pist olarak 3 farklı sürüş moduna sahip. F1 direksiyon tasarımı ve dijital bir kadranla birlikte sürücü için muhteşem kokpit tasarımına sahiptir.

2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass
2000 Beygirlik Elektrikli Lotus Evijass

Lotus Cars Türkiye temsilcisi A.Hilal Aysal, 2020 yılında üretime başlanacak otomobil için 1,7 milyon Sterlin (12 milyon TL) çok heyecanlı olduklarını ve ülkemizden de talep aldıklarını belirterek Lotus için büyük dönüşümümün ve markanın inovasyona verdiği öneme dikkat çekerek 71 yıllık Lotus markasının yeni bir döneme gireceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!