Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Şaft(Kardan Mili) Nedir?

Araçların ilerlemesi, motorda yakılan yakıttan üretilen enerjinin tekerleklere iletilmesi temel prensibi ile olmaktadır. Motor ürettiği enerjiyi direk olarak tekerleklere iletmez. Arada aktarma organları adı verilen bir çok parça bulunmaktadır. Bu parçaların görevleri motorun ürettiği enerjinin stabil bir şekilde tekerleklere iletilerek güvenli ve verimli bir sürüş sağlamaktır. Motorun ürettiği enerji vites kutusu denilen bir çok dişli grubundan oluşan bir sistemle kontrol edilmektedir. Vites kutusu motorun devrini ayarlamak ve aracın sağlıklı bir şekilde yol amasını sağlamak için kullanılan bir sistemdir. Motorda üretilen enerji vites kutusu ve şanzıman üzerinden diferansiyele aktarılır. Diferansiyel gücü tekerleklere dağıtma görevini üstlenir. Arkadan çekişli araçlarda ön kısımda üretilen motor enerjisinin diferansiyele taşınması şaft ile olmaktadır.

Şaft, diğer adıyla kardan mili vites kutusu ile diferansiyel arasında motorun ürettiği gücün taşınmasını sağlayan araç parçasıdır. Genellikle arkadan çekişli kullanılan araçlar kullanılan şaft içi boş milden yapılmaktadır. Otomobil üzerindeki ağırlığı azaltmak için şaft milleri ilk başlarda dolu milden yapılsa da gelişen teknoloji ile birlikte daha güçlü şaftlar yapılabilmektedir. Bu durum şaftın içi boş yapılarak ağırlıktan kazanılmasını sağlamıştır. Şaft yüksek kaliteli çelikten imal edilir. Burulma titreşimlerini sönümlemek için kauçuk takozlu damperlerle desteklenir. Şaft üzerinde yüksek miktarda güç taşır. Gerek yol şartlarında gerekse taşıdığı güçten dolayı çok fazla eğilme kuvvetine maruz kalır. Bu eğilme kuvvetinin şafta zarar vermesini engellemek için şaftın çok iyi bir şekilde dengelemiş olması gerekmektedir.  Şaft motor ile aynı devir sayısında dönmektedir.  Bu yüksek devirlerde oluşan titreşim ve merkezkaç kuvvetinin etkisi ile birlikte şaftın ne kadar iyi dengelenmesi gerektiğini gösterir. Yaşanılabilecek en küçük bir dengesizlik şaftın zarar görmesine ve aracın hareketinin sonlanmasına neden olabilir.

Şaft Nedir
Şaft

Şaftlar taşıdıkları yüksek kuvvetlerin etkisini karşılayacak biçimde yüksek kaliteli çelikten üretilirler. Üretim sırasında en çok dikkat edilen konu şaftın dengesidir. Üretim bittikten sonra denge tezgahlarında şaftın dengesine bakılarak herhangi bir dengesizlik bulunması halinde yeniden balansa sokma işlemleri yapılır. Dengesizliğin devam etmesi hakinde ise şaft üzerine küçük ağırlıkları kaynak yapılır. Bu ağırlıklar kaçıklığın olduğu yönün tersi tarafındadır. Kaynak yapılan ağırlıklar ile şaft yeniden dengelenmiş olur. Yol durumlarına göre dengesizliği kaybetmemek için şaftlar uzayıp kısalma özellikleri ile üretilirler.

Şaft arızası genelde çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Fakat genellikle şaft arızaları şaftın bağlı olduğu noktalardan çıkması veya boşluklu tutması ile oluşmaktadır. Bu durumların çoğunda şaftın bağlı olduğu noktalardaki cıvatalar sıkılarak sorun giderilir. Yaşanılabilecek daha büyük şaft arızlarında değişim gerekmektedir.Şaft değişimi pahalı ve zahmetli bir iştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!