Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Karter Nedir?


Otomobil motoru çeşitli parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar birbiri ile sürtmeden fakat çok küçük toleranslarda çalışmaktadır. Parçaların bu çalışma koşullarından dolayı zarar görmesini engellemek için motor yağı kullanılmaktadır. Motor yağı, birbiri ile sürekli temas halinde çalışan parçaların zarar görmesini engellemek için sürtünmeyi azaltan ve parçaların zarar görmeden uzun yıllar çalışmasını sağlayan bir motor sıvısıdır. Motor yağı motor içerisinde sürekli çalışmasından dolayı ısınır ve aşırı ısınmadan dolayı özelliğini kaybedebilir. Bunu engellemek için karter adı verilen bir bölgede motor yağının soğuması ve depolanması sağlanır.

Karter, motor bloğunun atında bulunan çelik sacdan imal edilmiş ve motor yağının soğumasını ve depolanmasını sağlayan bir otomobil parçasıdır.  Karter motorun altında bulunur ve diğer motor parçalarına koruma ve dış ortamdan gelebilecek zararlı maddelere karşı kapatma görevini görür. Krank milini, yatakları ve krank bölmesini alt taraftan kapatarak korunmasını sağlar.

Karter Nedir
Karter

Motor yağı karter de birikir ve depolanır yağ, yağ pompası tarafından karterden çekilir. Yağ pompası, yağ kanalları tarafından karterden çekilerek motor içerisine hareketli parçaların korunması için kullanılır. Motor yağı kullanım ömrü dolduğunda değiştirileceği zaman karter altındaki boşaltma tapası gevşetilerek çıkarılır. Karter de oluşan delikten yağ boşalır. Karterde oluşan tapa mıknatıslanma özelliğine sahiptir.  Böylece yağ içerisinde zamanla oluşan metal parçalarını çekerek temizler.  Karter içerisinde araç hareket halinde iken yağın fazla çalkalanmasını ve köpürmesini engellemek için delikli yağ bölmeleri oluşturulmuştur. Böylece yağın fazla hareket etmesi engellenmiş olur ve yağ çalkalanmaz.

Karteri göz ile görmek mümkündür. Aracın alt tarafından motora doğru bakıldığında ön iki tekerlek arasında ve motora bağlı olan düz savdan yapılmış siyah renkli parçadır. Karterin altında yoldan gelebilecek maddelerin kartere zarar vermesini engellemek için karter koruma muhafazası bulunmaktadır.

Karter Nedir
Karter

Karter sökülüp değiştirilmek istendiğinde yada motor yağı içerisinde oluşmuş maddeler alınmak istendiğinde karter sökülmelidir. Karter sökülmeden önce motor yağı tamamen boşaltılmalıdır. Motor ile karter arasında bulunan ve karteri motora sabitleyen civatalar da söküldükten sonra karter üzerinde bulunan conta ıspatula ile sökülür. Böylece karter motor bloğundan ayrılmış olur.

Karter arızaları pek fazla karşılaşılan bir durum değildir. Genelde karter arızaları; yoldan fırlayan taş ile karterin delinmesi , çukura düşülerek karterin yola sürtmesi ve conta ve tapadan yağ kaçağı olmasıdır. Karter arızası oluştuğunda araç stop etmeli ve çalıştırılmamalıdır. Motora yağ çekilemeyeceğinden motor parçaları büyük zarar görecektir.Karter arızasında aracı bir çalıştırmadan çekici ile servise çekilerek karterin serviste ustalar tarafından değiştirilmesi gerekmektedir. Karter üzerinde küçük delik oluşmuşsa kaynak ile delik kapatılabilir. Fakat karter darbe ile yamulmuşsa mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

Otomobil karteri fiyatları aracın marka ve modeline göre farklılık gösterir. Karter muhafaza sacı fiyatları ortalama 100 ile 300 TL arasında değişiklik gösteriyorken, karter fiyatları 250 ile 500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!