Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İlk Yardım Dersleri Temel Uygulamalar

İlk Yardım Nedir
İlk Yardım

İlk Yardım Nedir?

               İlk yardım herhangi bir kazada veya tehlike arz eden bir durumda yetkili sağlık ekipleri gelene kadar hasta ya da yaralıya eldeki tıbbi imkan ve olanaklarla yapılaması gereken ilk müdahalenin yapılıp, hastanın ya da yaralının durumunun daha kötüye gitmesini engellemek ve hayati bir tehlike arz ediyorsa hasta ya da yaralıya eldeki tıbbi imkan ve olanaklarla müdahale edip kişinin hayatının kurtarılması için yapılan ilaçsız müdahaledir.

Kimler İlk Yardım Yapabilir?

                Hasta ya da yaralı ya müdahale edebilmek için bilinçli, sakin olan ve nerde ne zaman ne yapılmasını bilen, eğitim almış, sertifikalı kişilerin yapması uygundur. Bilinçsiz, ani reaksiyonlarda hasta veya yaralıya yardım edeceğiz diye durumunun daha kötüye gitmesine hatta hayatlarının sona ermesine bile sebep olabiliriz. Bu yüzden her ehliyet alan insan, okullar, üniversiteler ve günümüzde devlet ya da özel kurumlarda çalışanlara bu ilk yardım eğitimleri verilmektedir ve verilmesi gerekmektedir. Bilmeliyiz ki hastalık, kaza bizim ya da sevdiklerimizin de başına gelebilir. Unutmayın ki ilk yardım yapabilmek için bilinçli olup, çevremizdekileri de bu konu hakkında uyarmalıyız.

Kaza her zaman karşımıza çıkacağından ve yanınızda her zaman ilkyardım sertifikasına sahip biri olmayabileceğinden; hastalıklarda, kazalarda, böcek ve tehlikeli hayvan sokmalarında, yanma, düşme, el ve ayakların kırılması gibi durumlarda elimizde bulunan hangi malzemelerle hangi müdahaleleri yapıp karşımızda bulunan kişinin hayatını nasıl kurtarıp yardımcı olabileceğimizi öğrenip bu öğrenimi sertifika ile belgelemeliyiz. 18 yaşına basmış her birey ilk yardım nasıl yapılır bilmelidir. Lütfen üşenmeyip kendimizi ve çevrimizi bu konu hakkında bilinçlendirmeliyiz.

İlk Yardım Temel Uygulamaları

İlk Yardım
Doğru Bir Adım İlk Yardım

            Bir kaza durumunda ilk yardımın temel kurallarını 3 şekilde ayırmamız gerekmektedir. Bunlar;

Koruma, bildirme ve kurtarma ’ dır.

Koruma: Olmuş olan kazadan sonra tekrar oluşabilecek başka bir kazanın olmaması için alınan bütün yol ve şahsi emniyet tedbirlerini kapsamaktadır.

 • Kaza sonrasında dikkatlice kaza yapan araca yaklaşılmalı ve aracın kontak anahtarı kapatılmalı.
 • Kaza durumunda araç içindeki kişiler patlamalara, yanmalara karşı hemen araçtan uzak güvenli bir bölgeye götürülmelidir. Yalnız araç içinden çıkarılacak kişiye de zarar vermemek için de bir götürme şekli vardır. Bunun adına da RENTEK MANEVRASI denilmektedir. (Bu manevrayı öğrenmek için tıklayınız…)
 • Bu adımdan hemen sonra kaza olan bölgedeki her iki yolu uyarmak ve kaza bölgesinde başka bir kazanın oluşmasını engellemek amacıyla elimizde ki imkan ve şartlara göre ışık, levha ya da dikkat çekebilecek ve karşıdan gelen aracın görmesini kolaylaştıracak bir uyarı engeli koymalıyız.
 • Hasta veya yaralıları yaşam bulguları yönünden değerlendirilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

Bildirme: Kaza durumunda hemen 112 Acil Servis hattı aranmalıdır. 112 aranıp konuşma yaparken gerektiği kadar hızlı, sakin net bir üslupla karşımızdaki kişinin bizi net duyup anlayabileceği şekilde olmalıdır. Kim arıyor, ne oldu, açık ve net adres nedir, (adres bilinmiyorsa kaza yeri tarifi için bilindik en yakın cadde, sokağa başlıca görülebilen net cisimler örnek olarak adres tarifi: Osmanlı mahallesi çıkışından  Antep yoluna giden yolun yaklaşık 300 metre ilerisinde gidiş istikametine göre sağ tarafta olan yaklaşık 15 metre yüksekliğindeki su deposunun 20 metre yakının da bulunan sollanma yapmak yasaktır levhasının önü gibi)  olayın tanımı , hasta yada yaralılar varsa kaç kişi oldukları , durumları ve yapıldıysa yapılan ilk yardım tane tane olacak biçimde hızlıca aktarılmalıdır. Bildirim durum ve şartlara göre ilk yardım ve korumadan önce ya da sonra olabilir. Bir öncelik söz konusu değildir. Saniyeler içinde bir can kurtarılıp başka bir can da kazaya kurban verilmeden müdahale edilebileceği unutulmamalıdır.

Kurtarma: Kaza alanında hasta ya da yaralılara hızlı fakat bilinçli ve sakin bir şekilde müdahale edilmeli durumu hakkında gereken ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ki ilk yardımla ilgili bir bilgisi yoksa hiçbir müdahalede bulunmadan çevredekilerden ya da diğer arabaları durdurarak yardım almalıdır.

İlk Yardım Yapan Kişinin Müdahalesi

İlk Yardım Yapan Kişi Nasıl Müdahale Etmeli?

 • İlk yardımı yapıp hasta ya da yaralının hayatını kurtarabilmek için ilk önce hasta ya da yaralıya kendisinin korku ve endişesini gidermek için kendisinin yardımı için geldiği ve ilk yardım yapacağını söylemeli ve cevabına göre yaşamsal fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz.
 • Hasta ya da yaralıyı fazla sarsmamalı, kendisine yaralarını göstermemeli ve moral açısından destek verici kelimeler söylemeliyiz.
 • Müdahale de yardımcı olacakları hemen organize edebilmeli ve yardım haricindeki görevlendirilmeyenleri çevre emniyeti için kullanabilir, gerek yok ise de dağılmalarını istemeliyiz.
 • Hasta ya da yaralının durumunu ivedi değerlendirmeli ve yaralanma türüne göre eldeki malzemeleri iyi kullanarak (elde bir tıbbi malzeme yoksa yardıma gelen diğer kişi ve araçlardan temin edilebilir, kimse de gelip geçmiyorsa bulunan işe yarayabilecek tüm malzemeler) kırık, çıkık , burkulma, ezilme, kanama, yanma vs durumlar için gereken müdahale ne ise  hasta ya da yaralı hareket ettirilmeden, hareket ettirilmesi gerekiyorsa da oldukça nazik ve az şekilde hareket ettirip gerekli müdahalede bulunmalıyız.
 • Hasta ya da yaralı 112 Acil Servis ekiplerinin gelmesine müteakip onların söylediği şekilde kişiyi gerekli sağlık kuruluşlarının sevkine yardımcı olmalıyız.

İlk Yardımcının Temel Özellikleri

 • Önce can sağlığını ve güvenliğini alıp sonra hasta ve yaralı için gerekli ortamı oluşturabilmelidir.
 • Genellikle kazalarda olay yeri yardım etmek isteyen telaşlı ve heyecanlı insanların yeri olduğundan ilk yardımcı kararlı, sakin olup sorumluluğu üstüne alarak gerekli müdahaleleri doğru yapmak durumundadır.
 • Çevresindeki kişilerden yararlanabilmeli ve onları organize edebilmelidir.
 • Elde olan malzeme, olanak ve şartları değerlendirmelidir.
 • İyi bir iletişim becerisine sahip olup, olayı anında ve doğru olarak 112 Acil Servis ekiplerine söyleyebilmelidir.

Hayat Kurtarma Zinciri

Hayat Kurtarma Zinciri Nedir
Hayat Kurtarma Zinciri

Hayat kurtarma zinciri 4 halkadan oluşur. 1 ve 2 nolu halka bizim ya da ilk yardımcı yapacak kişini elinde olup 3 ve 4’ üncü halkanın müdahalesi Yaşam Destek Ünitesine bağlı sağlık ekiplerince yapılmaktadır.

 1. Halka: 112 Acil Servis Ekiplerine haber verilmesi,
 2. Halka: Olay yerinde yapılan Temel Yaşam Desteği olan ilk yardımın doğru bir şekilde yapılması,
 3. Halka: Ambulansın gelmesine müteakip sağlık ekiplerinin gerekli müdahaleleri yapması,
 4. Halka: Hastahanelerdeki acil servislerinde uzmanlarca gerekli müdahalelerin yapılaması şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!